कोरोना जितेकी फ्रान्सकी बिद्यार्थी प्रशिद्धि श्रेष्ठको अनुभव – “घृणाको पात्र बने”

फ्रान्सको साइन्स पो विश्व बिधालयमा अध्यनरत बिद्यार्थी प्रशिद्धी श्रेष्ठ फ्रान्सबाट कतार हुँदै चैत ४ गते काठमाडौं फर्केकी थिइन् । चैत १० गते उनको स्वाबको नमूनामा कोरोना पोजेटिभ देखिएको थियो । त्यसपछि शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरूवा राेग अस्पतालमा भर्ना भएकी १९ वर्षकी श्रेष्ठ २७ दिनको लामो अस्पतालको बसाइ पछि पूर्ण स्वास्थ्यलाभ गरी शनिवार घर फर्कीइन। फर्किदै गर्दा सञ्चार माध्यमहरुमा उनले दिएको अभिव्यक्ति निकै साहसिक र प्रेरणादायी थियो।

यसअघि, प्रशिद्धि फ्रान्स देखि नेपालको यात्रा पछि निकै इमान्दार भई स्वास्थ्य बिज्ञहरुको सल्लाह अनुरुप घरमै सजकताका साथ सेल्फ आइसोलेसनमा बसिकि रहेछिन, यात्राकै क्रममा उनि कोभिड-१९ भाइरस संक्रमित भएपनि नेपालमा उनका परिवारका कुनै सदस्यमा भाइरसको लक्षण देखिएन। उमेरले सानै भएपनि कोरोना भाइरस मात्र नभई त्यो संगै निम्तिएका सम्पूर्ण मानसिक दबाव र ठुलो सामाजिक चुनौतीहरुलाइ उनले निकै परिपक्कताका साथ जितेर देखाइदिइन।

प्रशिद्धिले फ्रान्समा आफुले पढ्दै गरेको क्याम्पसको ब्लगमा आफ्नो अनुभवहरु लेखेकी छिन। त्यसमा लेखिएका केहि महत्वपूर्ण कुराहरु यसप्रकार छन :

१७ मार्चमा लाम (भिएतनमिएन साथी) र उनि दोहाको एयरपोर्टसम्म सँगै भएको र त्यहाबाट दुवै आ-आफ्नो गन्तब्य स्थानमा जाने क्रममा छुटिएको प्रसंग निकाल्दै उनले क्वारेन्टाइनमा नै रहेका बेला लामलाई कोभीड–१९ को संक्रमण भएको देखियोको र दुइ दिन पछि आफ्नो नतिजा पनि पोजिटिभ भएको बताइन। त्यतिबेला नेपालमा एउटै मात्र कोरोना भाइरसको घटना देखिएको थियो र ती विद्यार्थी निको पनि भइसकेका थिए ।

आफ्नो परिवारलाई रातको १० बजे परीक्षण रिपोर्टको बारेमा सूचित गरिएको र दिदिले आफुलाई यसबारे जानकारी दिदाँ विश्वास गर्न गार्हो भएको उनले बताइन। २२ मार्चमा उनलाई अस्पतालमा भर्ना गरिंदा पेट दुखाई संगसंगै छाती दुख्न थालेको र सास फेर्न गार्हो भएको बताइन। उनले कोरोना लागेको व्यक्तिले गन्ध महसुस नगर्ने पढेकी रहिछिन, त्यो लक्षण बारे बुज्न उनले साबुनको गन्ध कोसिस गरिन तर नाकको सुघ्ने क्षमता हराइसकेको रहेछ। त्यतिबेला आफ्नो शरीरमा आफ्नो होइन भाइरसको नियन्त्रण थियो भन्दै त्यस पिडादाइक क्षण बारे उनको लेखमा बताएकी छिन।

सञ्चारमाध्यमले नाम गोप्य राखे पनि केहि मिडियाले उनलाई ‘सुपर-स्प्रेडर’ (भाइरस फैलाउने व्यक्ति) को नामले सम्बोधन गरेका रहेछन उनले त्यसै शब्दलाई आफ्नो लेखको शिर्षक बनाइकि छिन। २३ मार्चमा पनि उनले आफ्नो बारेमा सामाजिक संजालहरुमा लेखिएका लेखहरु देख्दा आफुलाई “कलंक” को रुपमा सम्बोधन गरिएको पाएको बताइन। अगाडी उनले भनिन “मानिसहरूले मलाई दोष लगाइरहेका थिए, मानिसहरूले मलाई घृणा गर्थे, र धेरैले मलाई मार्ने धम्की वा बच्नु भन्दा गोलि हानेर मरे पनि हुन्छ सम्म भने” यस्ता धेरै नकारात्मक प्रतिक्रियाहरु आउन थालेपछि चिकित्सकहरुले मलाइ समाचारहरु नहेर्न आग्रह गरेका थिए। उनले नेपाल लकडाउन गरेको दोष आफैलाइ दिदैं पस्चाताप पनि गरिन लगत्तै आफु नभए नि आफ्नो ठाउँमा जो कोहि हुन् सक्ने थिए भन्दै आफुलाई सम्हालेको बताइन।

उनले नर्स र डाक्टरहरुले आफ्नो मनोबल बढाउन हरदम प्रयास गरेको र आफुलाई फोन गर्दै धेरैले आफ्नो स्वास्थ्य लाभको लागि प्राथना गरेको जानकारी नर्स मार्फत पाउने गरेको बताइन, क्वारेन्टाइनमा राखिदा उपचार विधि बारेमा कहिले केहि नबोलेको र भविस्यमा यसबारेमा बोल्न आफु स्वतन्त्र भएको बताइन।

स्वासप्रश्वाममा कमीजस्ता लक्षणले जसरी मानिसको भय र चिन्ता बढाइदिन्छ, त्यसरी नै आम मानिसले देखाउने घृणा र बेवास्ताले पनि कमजोर बनाउँछ भन्दै उनले कोभिड–१९ घिन मान्नुपर्ने कुरा नभएको र यो कुनै पनि व्यक्तिमा, कुनै पनि समयमा देखिनसक्ने भन्दै त्यस्ता व्यक्तिलाई सधैं साथ दिन, उहाँहरुसँग कुराकानी गर्ने इच्छा व्यक्त गर्दै उनले सबैको शीघ्र स्वास्थलाभको कामना गरिन ।

प्रशिद्धि श्रेष्ठ डिस्चार्ज भएकै दिन कलेजको स्टुडेन्ट ब्लगमा प्रकाशित उनको लेख जस्ताको त्यस्तै :

Memoirs of a “Super-Spreader”

March 17th for Lam and I started at the Hamad International Airport in Doha. It was our last exchange before Lam would catch his flight at 2:30 am or so to Ho Chi Minh and I would go back home to Kathmandu. We’d blamed coronavirus for the situation we were in, for the emotional rollercoaster that we’d experienced- not knowing the ride really hadn’t even begun. While we were in quarantine, Lam tested positive for COVID-19, something he will talk about on his own. This was a big reality check for both of us and many of our friends. Something we had only seen in memes and farewell letters had snuck its way into our reality. Two days later I too tested positive for COVID-19.

Nepal only had one case of coronavirus prior to mine which was of a student who had already recovered. Therefore on paper, my country maintained a 100% recovery rate. Due to this many citizens took pride in the fact that Nepal did not have any other cases. Many beliefs went around on why we had been spared by COVID-19, reinforcing a form of national pride rooted in conspiracies. Under these circumstances, I was the second ever and the only active case in Nepal. My case, therefore, had no previous protocol to follow and not many knew how to approach my situation.

My family was notified of my test report at 10:00 pm. Despite my sister repeatedly telling me that I had tested positive I refused to believe it. I had shown no symptoms until that day. Retrospectively thinking, between the time I got tested and the report was released, I had convinced myself that I had been overthinking. I had found some comfort in denying that I had the virus and denying the possibility that I may have infected anyone with it. The thought that I may have infected people on the way or my own family remained my biggest concern after coming to terms with my situation for the rest of the days that followed. Afterall the doctor had specified that I had a large virus count, which translated to the fact that at that point I was extremely contagious. Amidst my thoughts of concern and anxiety, an ambulance was headed towards my house to pick me up immediately to place me into the government hospital isolation ward.

The symptoms started on the very first night at the hospital, where I was admitted on the 22nd of March. I had massive stomach pains that had resulted in me not being able to sleep the whole night. This, along with the shortness of breath. You know how when you pay attention to your breathing and it starts feeling more and more abnormal every time you inhale? It was like that but for several days. My chest forbade me from taking deep breaths. My body was in control of itself and I no longer was. Getting out of bed had to be done with effort, eating had to be done by force and insomnia prevailed. A night I remember distinctly is when after reading about lack of smell being a COVID-19 symptom I tried to smell a bar of soap. Surprise surprise: I couldn’t. As per the symptoms go I also faced minor dry cough, while I did not have a fever at any given time. Nonetheless, it is important to note that my case was mild. My heart goes out to those who have had to experience this virus, many who have had it much worse than me.

Throughout all of this, the media played a big role in my circumstances. I knew I would have to bear the consequences of everyone coming to know that “a 19-year-old girl, a student who had travelled from France via Doha on the 17th of March” had tested positive. Kathmandu is a small city, thereupon to those who knew me, these details automatically struck my name. Although the media kept my name anonymous -and I’m not exaggerating when I say this- almost every outlet I knew had quickly written an article about me with the above-mentioned details and many more. Some that were true, but many false. Lam had become my female roommate in Paris. I had apparently met with many relatives before I got tested. My parents were made into doctors. A particularly striking article was the following, where the editor in chief of the New York Times partner newspaper in Nepal, the Republica, had labelled me a ‘super-spreader’ out of speculation. They didn’t know my story, they didn’t have any evidence of me spreading the virus. But to many people, that was who I had become- a super-spreader.

The 23rd of March was something else. Somehow, somewhere, someone else had decided the narrative to my story. They had changed up my facts to fit theirs. I became subject and subjected to the stigmatization that surrounded coronavirus in my country. Social media was exploding. People were blaming me, people hated me, and many even went as far as to give me death threats, suggesting that they rather have me shot dead than alive. The negative comments got to a point where my doctors would often call requesting me not to check the news. I had proof of my self-quarantine and I had proof of how careful I had been, yet I did not have a voice. My anonymity was necessary to assure my physical safety. Even amongst my own social media circles, I saw many who posted about my case (not knowing the patient was me), oftentimes with negative connotations. Stories with facepalms and sighs. Nevertheless, I understand that they may have been misinformed and did not have the intention to hurt the patient, to hurt me.

That day, the Ministry of Health went on to call a whole press conference specifically to discuss my case followed by a lockdown. I sat on my bed wondering how I had gone from self-quarantining in my room to causing my entire nation to go into lockdown. Yes, I was in many ways responsible for my government’s decision to go into a nation-wide lockdown. At that moment I wish I had reminded myself that it could have been anyone else in my shoes. But the reality still was that it had been me. Times had become overwhelming and this story was one for the books.

(Tweets) ….

Amongst all the chaos, I was, am and will always be extremely grateful to my nurses for keeping my spirits up. On the 24th of March, the nurse on duty had called me simply to say she wanted to convey the message that one of her Facebook friends was praying for me along with their entire village. Upon knowing that the nurse worked in the hospital where I was admitted, the man had requested her to let me know of this. Times like these massively raised my spirits throughout for the past three weeks. The nurses called me every now and then until the end to simply check up on how I was, even during times when it wasn’t necessary. My doctors too have shown immense kindness towards me, constantly ensuring me that everything will be ok.

~~~

If you have made it thus far thank you for making an effort into understanding my situation from my perspective today. I have recovered from all of my symptoms and after a month of landing in Nepal, have finally tested negative. Out of the majority of the people who were on my flight have been contact-traced, none were found to be infected by me. Everyone in my household also tested negative to the virus, due to cautious quarantining decisions. Lam too has fully recovered and is in good health.

I am aware that many matters have been left unsaid in this article: whether the hospital had adequate preparations, what communications between me and my doctors look like, or what kinds of medicines were provided to me. Neither have I talked about the measures I took in self-quarantine and my recovery process. However, please know I am always free to talk about any of these things and may write about many of these aspects in the future.

Finally, today my mental and physical health remains intact, due to my family’s, my doctors’, my nurses’ and my friends’ support. To those who have been aware of my situation and continuously supported me, I am largely grateful to you and everything you have done for me in the past three weeks. One thing I have grown to realize in this process is that oftentimes we disregard the mental health part of the virus. Symptoms like shortness of breath are largely capable of exacerbating one’s anxiety as well as the ignorance the public may show towards them. COVID-19 is not something to stigmatize and could happen to anyone and any given point, this is something we all have to understand. To anyone else who may find themselves in a similar situation to mine, I remain at their disposal should they wish to talk about it or have any questions and I wish them a speedy recovery.

 

श्रोत : https://www.ledragondechaine.com/single-post/2020/04/18/Memoirs-of-a-Super-Spreader

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here